Detyra Multidansk pėr film

 

Pėr fėmijėt, sė bashku me prindėrit ose pedagogėt dhe mėsusa.

 

Ngjyrat

 

Vizato dhe ngjyrose-pėrdore ”Luaj dhe Loje”, nė Multidansk.

 

Pėrdore librin pėr ngjyrosje nė Multidansk dhe trego nėnės tėnde , se si ajo duhet tė ngjyros njė nga fotot.

 

Ngjyrose fotot sė bashku me njė shokė, ju tregoni njėrit tjetėrit duke u ndėrruar, se cfarė ngjyrė fotot duhen tė jenė.

 

Ngjyrose disa nga fotot nė librin pėr ngjyrosje te Multidasnk’ut me ngjyra tė cilit ty tė pėlqen.

 

Ngjyrose njė foto nė librin  pėr ngjyrosje, veq tė duket interesant.

 

Ngjyrose njė foto me ngjyra tė vėrteta tė Supermand’it-tregon prindėrve se cila ngjyra janė orgjinale.

 

Vizatoje njė princeshė me tesha shumė tė bukura.

 

Vizato dhomėn tėnde-cfarė ngjyra kanė mobiljet e tua? Trego shokėve tė tua pėr dhomėn tėnde dhe pėr ngjyrat.

 

A tė pėlqen sheqerka? Nėse po, atėher vizato plotė sheqerka dhe jepi disa ngjyra tė bukura.

 

Vizato sheqerkėn mė shumė qė tė pėlqen, po tė jen me copa tė mėdha . Jepi sheqerkave ngjyrėn mė sė shumti qė tė pėlqen.

 

 

Vizato disa kafshė shtėpiake dhe ngjyrose ato me ngjyra qė sipas teje i pėrshtaten atyre.

 

Vizato disa kafshė tė rrezikshėm dhe ngjyrose ato me ngjyra tė rrezikshme.

 

Nėse je qikė, vizato njė fustan qė ke shumė dėshir me pas.

 

Nėse je djal, vizato teshat e njė heroi, qė ke shumė dėshir me pas.

 

Gjeje ngjyrat

Brenda

 

Gjeje ngjyra nė foshėnjore-a ka shumė ngjyra aty?

 

Ake njohuri pėr disa nga kėto?

 

Aka disa gjėra kuqė/kaltėrt/gjelbåert/verdhė nė foshėnjore.

Provo tė gjeshė ato gjėra kuqe, kaltėrta, gjelbėrta nė foshėnjore dhe kallėzo njė tė ritur, se qka janė kėto gjėra.

 

Gjeje 10 sende nė foshėnjore nė tė cilėn ti e konsideron se janė tė bukura, fol pėr kėta dhe pėr ngjyrat e kėtyre.

 

Sė bashku me prindėrit nė shtėpin tuaj gjeje ngjyrat e mobiljeve, murėve, tepihave dhe perdeve.

 

A keni ngjyra tė llojė-llojėshme nė shtėpi?

 

Cfarė ngjyra kanė karikat, tavolinat dhe murėt? Aka dicka tė zezė, tė kuqė, tė kaltėrt, tė verdhė nė shtėpin tuaj? Aka ndonjė ngjyrė tjetėr?

 

Cfarė ngjyra kanė dollapet e kuzhinės? Cfarė ngjyre kanė gotat e juaja? Ake gjėra ushqimore ne frigorifer tė cilat kanė ngjyra tė bukura?

 

Cfarė ngjyra kanė teshat e tu?

 

Aka ndonjė ngjyrė nė shtėpin tuaj qė tė pėlqen-a ka ngjyra qė nuk tė pėlqen?

 

Mere disa foto tė shtėpis me veti nė foshėnjore dhe trego pėr ngjyra dhe gjėrat tė shumta aty.

 

Mere disa foto tė foshėnjores me veti nė shtėpi dhe trego prindėrve se sa gjėra dhe ngjyra keni ne foshėnjore.

 

Ngjyrat nė ”Multidansk” nėn ”Dėgjo dhe Fol”

 

Lėsho ”Fotot, ngjyrat”, dhe trego cilat gjėrat e njeh-dhe cfarė ngjyra kanė.

 

Luaj me ”Jepi figurave ngjyrat tė vėrteta”.

 

Luaj me “Rrumbullak ose Katėrqoshe”.Shoku yt ose nėna osa babai thojnė ngjyrat nė rrumbullakun. Ti thu ngjyrat ne katėrqoshėshin. Cili do tė dijė mė shumė ngjyra?