Stinėt

 

Si ėshtė verės koha nė Danimarkė? A e din ndonjė shtet nė tė cilin ėshtė shumė nxehtė verės-dhe verė tė gjatė?

 

Fol me tė riturit pėr, se cilin stin e don mė sė shumti, verėn apo dimrin?

 

A ke tesha tė ndryshme mė shumė verės apo dimrit?

 

Vizato teshat e tua tė verės?

 

Me cka luan ti verės?

 

A ban dicka tė veqant verės qė kurrė nuk e ban dimrit?

Vizato disa gjėra verore, p.sh. nga foshėnjora, pyelli ose bregdeti.

 

Cka pėlqen mė sė shumti tė bėsh verės

-         bashkė me prindėrit

-         bashkė me tė riturit dhe fėmijėt e foshėnjorės

-          

Gjeje disa lule tė bukura nė foshėnjore ose nė pyllė sė bashku me prindėrit. Sipas teje lulėja mė e bukur cfarė ngjyrė ka? A kan lulet erė tė mirė?

 

Ake qenė ndonjėher nė bregdet me dikė? Cka keni bo?

 

Ake pa atje ndonjė kafshė shumåe tė vogėl? Ose ndonjė shumė tė madhė?

 

Ake luajtur me zadhė dhe ake ndėrtuar kėshtjellė me zadhė? Pėrndryshe ake provu kėtė me tė riturit.

 

Ake gjetė ndonjė gurė nė bregdet? Ake provuar tė bėsh njė model tė bukur?

 

Ake vrejt se a ėshtė era e njejt nė pyellė dhe nė bregdet? Cka mendon ti se cfarė erė ėshtė nė pyellė? Po nė bregdet?

 

A mban nė mend, se si duket pyelli dimrit? Cka ndodhė, kurė vjen vera?

 

A mban nė mend ndonjė ngjyrė vere nė tė cilėn mundesh me pa kurė ėshtė koha mirė? lule? lisat? uji? qielli? dielli?

 

Dimri

Pėr cka gėzohesh mė sė shumti, kurė sė shåejti ėshtė dimėr?

 

Cka mundesh me bo dimrit, kurė ėshtė shumė borė

 

Ake provuar ndonjė gjė tė dimrit me foshėnjoren ose me prindėrit? Cka tė ka pėlqy mė sė shumti nga e gjithė kėto?

 

Cka vesh dimrit kurė del jasht dhe kurė ėshtė shumė fohtė?

 

Ake ndonjė rap tesha tė cilin shumė ke qefė me vesh dimrit? Po aki qė smundesh me vesh?

 

Cka veshin tė riturit dimrit kurė dalin jashtė?

 

Gjėrat ushqimore qė han verės a han edhe dimrit?

 

Ake dėshir tė ngrėnėsh dimrit njė akullore me cokolladė?

 

Ake mendu ndonjėher se a ngrihen kafshėt gjatė dimrit?

 

Si gjejn kafshėt ushqim nė tokė kurė ėshtė akull dhe borė?

 

Nė dimėr ake dhanė ndonjėher njė kafshi ushqim?

 

Ake provuar tė marrėsh pak borė dhe tė bish nė sallon? Cka ndodhė me borėn kurė rin pak nė dysheme?

 

Ake pa njė liqen tė mbuluar me borė? Ake qenė jashtė nė akull?

 

Aka ndonjė gjė qė ke dėshir tė bėsh kurė vjen dimri tjetėr?

 

A gjuan me topa bore?

 

Pranvera

 

A mund tė shihet jashtė se kurė ėshtė afėr pranvera?

 

Dil jashtė dhe shiko zogjėt, tė cilėt janė lodhur duke e bėrrė folen.

 

Si e bėjnė folen? Cka pėrdorin pėr ndėrtimin e foles?

 

Provo tė shohėsh zogjėt tė vegjėl nė fole. Ti duhet tė rin larg nga foleja sepse zogjėt e vegjėl frikėsohen. Ndoshta pastaj nuk do tė jetojn mė nė atė fole.

 

Si ushqehen zogjėt e vegjėl?

 

Nėse s`mund tė gjeshė zogjė tė vegjėl, gjeje disa foto tė zogjėve tė vegjėl. Cka mendon ti se si janė ato?bukurose pak tė shėmtuar ose?

Pse nėna e atinėve nuk i ble tesha pėr ata?

 

Ake ni se disa zogjė vjeshtės shkojn nė tjera vende dhe kurė bėhet pranvera prap kthehen-pyte disa tė ritur pėr kėtė-dhe shiko fotot e atyre.

Ake pa ndonjė zogjė qė ėshtė kthy prap? Provo tė vresh se si fluturojnė sė bashku nė njė grup. Vizato njė grup zogjėsh.

 

Ake parė ndonjė lule pranvere.Ake pa ndonjė tė cilit ėshtė dal koka nga bora? Provo, a mundesh me gjet disa jasht.

 

Provo tė shikosh cdo ditė njė lisė nė pranver. Provo tė sqarosh tė riturėve se cka po ndodhė me lisin. Mund edhe tė vizatosh.

 

Ndonjėher bjen shine parnver, ndonjėher bor-dhe ndonjėher dielli rezit. Cka mendon ti cila ėshtė mė e mira?

 

Vjeshta

 

Si mund tė vresh prej lisave se ka ardhė vjeshta?

 

Provo me prindėrit ose me foshėnjoren tė gjesh fleta tė lisave dhe tė sohėsh se cfarė ngjyre kanė.

Cka me zogjėt? Ata ikin nė grupe . Cka mendon ti pse ikin? A din ata se ku do shkojnė? Bisedo met ė riturit se si e gjejnė rrugėn e atij vendi se ku do tė shkojnė.

Dil jashtė dhe shiko se a ėshtė ndonjė zogė tu shku.

 

Apo mundesh me ndi se koha po ndryshon kurė vjen vjeshta?

 

A e vesh teshat e dimrit-ose ndoshta ėshtė ende nxehtė me teshta e verės?

 

Bone disa vizatime pėr sendet e vjeshtės.